Putujuća izložba “Rudnici kulture – od industrijske do umjetničke revolucije“ Kosovska turneja, Listopad 2016.

“Rudnici kulture” projekt je multilateralne, međunarodne, interdisciplinarne suradnje, pokrenut 2013. od strane udruge Labin Art Express XXI, uz potporu Europske kulturne fondacije (ECF), Ministarstva kulture, Ministarstva socijalne politike i mladih, Grada Labina te Istarske županije. U prvoj fazi (2013.–2014.) projekt je proveden u suradnji s partnerima iz Hrvatske (Udruga “Polygon”, Zagreb), Bosne i Hercegovine (Udruga “Manifest”, Prijedor i Javno poduzeće “Turizam Banovići”), Crne Gore (Udruga “Tera Nostra”, Mojkovac), Srbije (Zaklada Balkankult intereg, Irig) i Slovenije (Javna ustanova “Centar za idrijsko dediščino”), a krajnji rezultat je bio uspostava neformalne, regionalne, suradničke platforme. Prva faza je dovršena s putujućom izložbom “Rudnici kulture – od industrijske do umjetničke revolucije” (03.11.-13.12.2014.), u sedam rudarskih mjesta: Trbovlje, Idrija (Slovenija), Boljevac, Aleksinac (Srbija), Prijedor, Banovići (BiH), Mojkovac (Crna Gora).

U drugoj fazi (2015.- 2017.), koja je upravo u tijeku, glavni cilj je daljnje širenje, razvoj i formalizacija regionalne suradničke platforme kao međunarodne udruge za revalorizaciju, zaštitu i revitalizaciju vrijedne rudarske baštine u zemljama bivše Jugoslavije (postupak registracije Udruge “Rudnici kulture” sa sjedištem u Labinu upravo je u tijeku!), u kojoj je rudarstvo bilo ne samo jedan od generatora gospodarskog i sveopćeg društvenog razvoja, nego i jedno od rijetkih područja u kome su tradicionalna povezanost i solidarnost njegovih najvažnih aktera – rudara – nadišli kasnije nacionalne te (novo)državne podjele i sukobe.

U 2015. platforma je proširena s novim partnerima: Udruga “Kult-Tranzen”, Strumica (Makedonija), Javna ustanova “Delavski dom Trbovlje – DDT” i Udruga “Loke studio”, Zagorje ob Savi (Slovenija), Udruga “Remont”, Beograd i “Zvuk i vizije”, Majdanpek (Srbija) te Kosova ne Lëvizje, Priština (Kosovo), koji su obavili istraživanje te dokumentiranje nekoliko novih, napuštenih ili još uvijek otvorenih rudnika u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji i Kosovu. U 2015. turneja je obuhvatila tri lokacije: Beograd i Majdanpek (Srbija) te Strumicu (Makedonija), dok je 2016. turneja započela u Puli (Karlo Rojc), te se upravo nastavlja na Kosovu.

U narednom periodu plan je proširiti platformu organizacijama iz drugih zemalja Jugoistočne Europe (2017.: Albanija, 2018: Rumunjska,..), s konačnim ciljem uspostave Europske suradničke platforme i Kulturne rute “Rudnici kulture” uz potporu iz EU fondova, kako bi se ponovno uspostavile veze između bivših i postojećih rudarskih mjesta i regija, posebno kulturna i drugi oblici suradnje u svrhu pokretanja i provedbe zajedničkih projekata vezanih za eksploataciju rudarske i industrijske baštine kao nove kulturne i kreativne industrije u Jugoistočnoj Europi.

Putujuća izložba “Rudnici kulture – od industrijske do umjetničke revolucije” nastavlja se tijekom Listopada ove godine na Kosovu: Prizren, Kino Lumbardhi (14.10. – 18.10.2016.), Priština, TermoKiss (20.10. – 24.10.2016.) i Kosovska Mitrovica, Kulturni centar Mitrovica (25.10. – 29.10.2016.).

Selektor i autor koncepta izložbe je Branko Franceschi, dok je za postav izložbi zadužen Damir Stojnić (L.A.E. XXI).

 

Popis umjetnika i radova:

  1. Autopsia (Srbija/CZ), ˝Steel Book˝ – poliptih (metalni objekt)
  2. Metal Guru (HR), ˝HERO XXI – Underground City˝ – video rad
  3. Dario Šolman (HR), ˝Starcity ˝– animirani film i serija 3D crteža
  4. Laibach (Slovenija), ˝Instrumentality of the State Machine” – triptih (offset print na papiru)
  5. Vladimir Knežević (BiH), ˝King and Queen˝ – metalna skulptura
  6. Mladen Miljanović (BiH), ˝Cosa nostra˝ – dokumentarni video performansa
  7. Irena Lagator Pejović (Crna Gora), ˝Equation Function˝ – instalacija
  8. Nikola Pijanmanov (Makedonija), “Nailed Windows” – slika (miješana tehnika na drvu)

 

Poseban gost izložbe u Prištini biti će mladi kosovski umjetnik Alban Mujas instalacijom “HOTel”, koja će kasnije postati sastavni dio putujuće izložbe, na turneji po Albaniji (2017.), Rumunjskoj (2018.), itd.

Tijekom izložbe bit će organizirana i zasebna projekcija dokumentarnog filma “Stara škola kapitalizma” Želimira Žilnika (Srbija).

 

Organizator: Labin Art Express XXI (lae@pu.t-com.hr / www.lae.hr )

Suorganizator: Kosova në Lëvizje (kosovanelevizje@gmail.com / kosovomovement.blogspot.com )

 

Ovaj projekt provodi se uz potporu:

Zaklada “Kultura nova”, Ministarstvo kulture, Istarska županija

www.rudnicikulture.com  / www.minesofculture.com