Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

DAN BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA

25. studenog obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, problem društva kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti. Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se od 1999., odlukom Ujedinjenih naroda kao znak sjećanja na smrt sestara Mirabal. Sestre Mirabal, borkinje za demokraciju u Dominikanskoj Republici, 25.studenog 1960. dao je pogubiti diktator Rafael Trujillo zbog neslaganja s idejama ili aktivnostima koje su provodile.

Nasilje nad ženama najdugotrajniji je i najrašireniji oblik kršenja ljudskih prava. Provođenje nasilja može biti psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko. Nažalost danas je nasilje nad ženama prisutno u svim zemljama svijeta; negdje postoji trgovina ženama, dok drugdje muškarac može proći nekažnjeno iako je fizički ili psihičko naudio nekoj ženi. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), 38% ubojstava žena počinili su njihovi bivši partneri.  Prema statistici u Hrvatskoj, na jedno prijavljeno zlostavljanje dolazi njih još 15-20 neprijavljenih, svaka treća žena zlostavljana je u bračnoj zajednici, a između 22-45 žena pogine od ruke svojeg bivšeg životnog suputnika. Uvođenjem izmjene Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, Kaznenog zakona i Zakona o kaznenom postupku 24.listopada 2019. za mnoga kaznena djela kazne su postrožene, pa primjerice „spolni odnos bez pristanka“ postaje kazneno djelo silovanja. Nažalost, iako je došlo do pooštravanja kazni, čak 90% prijava završi u sferi prekršajnog prava. Svake godine započinje kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ koja djeluje na globalnoj razini. Ovaj pokret koji je prepoznat po snažnim sloganima, prosvjedima i narančastoj boji započinje 25. listopada, a završava 10. prosinca kada se obilježava Međunarodni dan ljudskih prava. Završavanje kampanje upravo na taj dan ukazuje na povezanost između nasilja nad ženama i ljudskih prava, to jest kako je to kršenje temeljnog ljudskog prava.

Ovaj problem muči, a samim time i koči napredak zajednice na globalnoj razini. Stoga, tih 16 dana možemo se posvetiti problemu koji je prisutan 365 dana u godini i 24 sata na dan, a samim time i  posvetiti se poboljšanju nas  samih. Zato budimo hrabre za nas i obucimo narančasto!

Danijela Dajić