Druga gerilska umjetnička akcija “Klackalica” autorice Marine Rajšić
KLACKALICA
“Kroz svoju akciju želim široj javnosti prikazati kako sudioničko upravljanje funkcionira, odnosno u prenesenom značenju prikazati odnos vlasti i građanstva. Ključ je u balansu. Vlast s jedne strane i građani s druge zajedno čine i formiraju grad, istodobno ovise jedni o drugima i zajedno doprinose uspjehu zajednice. Građanin kao jedinka nosi snagu u sebi i građanstvo ima presudnu ulogu u gradu, ali je ovisno o javnoj upravi, koja s druge strane ovisi o građanstvu. Jedan element bez drugog ne može, a zajedno mogu učiniti grad funkcionalnim i uspješnim samo ako jedni slušaju potrebe drugih, i obrnuto, ako imaju razumjevanja za drugu stranu, ako čuvaju onog drugog i međusobno si pomažu, iako, uvijek na oprezu. Zapravo, ni ne postoje dvije suprotne strane, jer Grad (uprava/vlast/javno) i građani (udruge/civilno) nisu na suprotnim stranama. To su samo dva elementa s dva kuta gledanja, koja su na istoj strani, a međusobnim razumijevanjem i suradnjom doprinose harmoniji grada, balansu.
Zato odnos javno-civilno podsjeća na klackalicu. Postoje dva kuta gledanja i naizgled dvije strane: javno (politika/gradska uprava) i civilno (udruge/građani), ali za klackanje je uvijek potrebno dvoje, koji se moraju dogovarati, pratiti, slušati, razumjeti…, jer inače ništa od klackanja. S jedne strane klackalice npr. Gradonačelnik, a s druge Građanin – predstavnik civilne udruge. Moje klackanje je sve samo ne zezanje i igra, već klackanje kao umjetnički čin s ciljem osvještavanja i stavljanja u fokus važnosti međusobnog razumjevanja te harmoniju kao posljedicu. Kad se postigne balans, što je preduvjet za igru, počinjemo se zabavljati.” (izvadak iz prijave na natječaj, Marina Rajšić, 2019.)
Marina Rajšić (1995., Rijeka) je umjetnica i dizajnerica vizualnih komunikacija. Magistrirala je Vizualne komunikacije i grafički dizajn na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2019. godine. Od 2014. izlaže skupno i samostalno te je dosad primila nekoliko nagrada za svoj umjetnički rad. U prosincu 2018. objavljuje umjetničku knjigu ‘Umjetno(st) lijepo(g)’ popraćenu samostalnom izložbom. Nagrađena je Rektorovom nagradom Sveučilišta u Rijeci za umjetnički rad. U svojim radovima obrađuje teme odnosa jedinke i populacije, preispitujući sebe kao jedinku u populaciji 21. stoljeća. U tom kontekstu bavi se i suvremenim društvenim normama, u smjeru konceptualne i novomedijske umjetnosti, a u posljednje vrijeme uključuje i elemente marketinga u svoje radove. Živi i radi u Labinu.
Organizacija umjetničke akcije je sufinancirana u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda.