Izložba Marka Pogačnika ISTRA I ZMAJ u DKC Lamparna
Ciklus izložbi AKUMULATOR 2
Marko Pogačnik “ISTRA I ZMAJ”
DKC Lamparna, subota, 23.10.2021. @ 20:00
U subotu, 23. listopada, s početkom u 20 sati, u galeriji DKC-a ”Lamparna” u Labinu, otvara se samostalna izložba slovenskog umjetnika Marka Pogačnika, pod nazivom ISTRA I ZMAJ.
MARKO POGAČNIK rođen je 1944. u Kranju, 1967. diplomirao je kiparstvo na Likovnoj akademiji u Ljubljani, živi i radi u selu Šempas, u Sloveniji. Od 1965. do 1971. djeluje u poznatoj konceptualnoj neoavangardnoj grupi OHO, koja je 1970. održala dvije svjetski značajne izložbe, u Aktionsraum u Münchenu te u Museum Of Modern Art (MoMA) u New Yorku. Od 1971.-1979. djeluje kao član poljoprivredno-umjetničke zajednice “Družina v Šempasu” koja se 1978. predstavila i na venecijanskom Bijenalu u jugoslavenskom paviljonu. Od tada pa do danas djeluje i podučava na području holističke ekologije i geo-kulture, te je razvio litopunkturu kao umjetnost akupunkture krajobraza. 2006. započinje s opsežnim projektom geopunkturnih krugova od kamena, postavljenim po raznim državama Evrope i svijeta. Tako je te godine u Hrvatskoj na Zagrebačkom Jarunu postavio krug “Solarni pleksus Evrope”, a 2016. “Krug posvećen Jadranu” na otoku Ižu. 2017. godine zajedno s Vadimom Fiškinom predstavljao je Sloveniju na 57. Bijenalu u Veneciji. Izdao je desetak knjiga na slovenskom, njemačkom i engleskom jeziku, od kojih su brojne prevedene te izdane i u Hrvatskoj (“Elementarna bića- inteligencija Zemlje i prirode “, “Liječenje zemlje-liječenje sebe”, “Škola geomantije”, “Preobrazba zemlje kao osobni izazov ” i dr.). 1991. oblikovao je državni grb Republike Slovenije, a iste je godine dobio i Nagradu Prešernovog fonda. 2008. dobio je Jakopičevu nagradu, središnju slovensku nagradu za likovnu umjetnost, te je dva puta nominiran za Nagradu za pravo na život. Od 2016. UNESCOV je Umjetnik mira. (www.markopogacnik.com)
Na ovoj će se izložbi moći vidjeti Markovi crteži koje je izradio još davne 1965. u mjestu Dajla, kraj Novigrada, kada je i započeo sa svojim istraživanjem Istre, pa do onih koje je izradio 2013. za svoga boravka u Poreču, u sklopu projekta “Umjetnik na odmoru” Muzeja Avangarde Marinka Sudca, gdje je produbio vlastito razumijevanje Istre, te ju kao lokalitet uklopio u daleko širu sliku Europe, smatrajući, između ostalog, kako je “Istra poput stabla sa svojim korijenjem u Alpama”. ….
Vrlo evidentno, to i jest Markova misija, da današnjeg čovjeka, zamorenog ovom bučnom i pohlepnom civilizacijom, vrati samome sebi i onim zaboravljenim sposobnostima koje se mogu razvijati samo u tišini, kada kontempliramo vlastito postojanje i njegovo mjesto unutar kozmosa. Čuveni kvantni fizičar Werner Heisenberg, uz Niels Bohra, tvorac tzv. Kopenhaške interpretacije, je izjavio da “to što promatramo nije priroda po sebi, već priroda izložena našoj metodi promatranja”. Ukratko, naše gledište determinira i našu stvarnost i očito je naša stvarnost pitanje stanovite interpretacije na koju smo pristali. Ako mene pitate, ja bih, u tom slučaju, radije živio u onoj stvarnosti kakvu nam tumači Marko.
(izvadci iz predgovora kataloga, Damir Stojnić, listopad 2021.)
Izložba u Galeriji “Lamparna”, koju sufinancira Ministarstvo kulture i medija RH, ostaje otvorena do 6. studenog 2021., a može se razgledati isključivo uz prethodnu najavu, svakim radnim danom (ponedjeljak – petak) od 10 do 15 sati.